62 M. d'Alessandro PES 2010
| Name | M. d'Alessandro |
|---|---|
| ID | 38584 |
| Nationality | Italy |
| Club | Free Agent |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 73kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
48
Attack
65
Defence
73
Body Balance
75
Stamina
71
Top Speed
71
Acceleration
70
Response
67
Agility
65
Dribble Accuracy
65
Dribble Speed
63
Short Pass Accuracy
64
Short Pass Speed
70
Long Pass Accuracy
63
Long Pass Speed
56
Shot Accuracy
72
Shot Power
57
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
61
Swerve
72
Header
73
Jump
66
Technique
56
Aggression
64
Mentality
50
GK Skills
64
Team Work
3
Condition
Skills
| Name | M. d'Alessandro |
|---|---|
| ID | 38584 |
| Nationality | Italy |
| Club | Free Agent |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 73kg |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players