68 Macheda PES 2010
| Name | Macheda |
|---|---|
| Full Name | Federico Macheda |
| ID | 39218 |
| Nationality | Italy |
| Club | Manchester United |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 18 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 181cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 27 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
72
Attack
30
Defence
78
Body Balance
70
Stamina
75
Top Speed
75
Acceleration
74
Response
78
Agility
78
Dribble Accuracy
75
Dribble Speed
70
Short Pass Accuracy
67
Short Pass Speed
70
Long Pass Accuracy
69
Long Pass Speed
75
Shot Accuracy
77
Shot Power
76
Shot Technique
67
Free Kick Accuracy
70
Swerve
70
Header
75
Jump
80
Technique
75
Aggression
63
Mentality
50
GK Skills
66
Team Work
3
Condition
Skills
- S19 Quick Scissors Dribble
| Name | Macheda |
|---|---|
| Full Name | Federico Macheda |
| ID | 39218 |
| Nationality | Italy |
| Club | Manchester United |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 18 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 181cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 27 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
