63 Magliocchetti PES 2008
| Name | Magliocchetti |
|---|---|
| ID | 33891 |
| Nationality | Italy |
| Club | Cagliari Calcio |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 183cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 28 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
52
Attack
68
Defence
75
Body Balance
71
Stamina
80
Top Speed
72
Acceleration
67
Response
71
Agility
65
Dribble Accuracy
66
Dribble Speed
65
Short Pass Accuracy
68
Short Pass Speed
69
Long Pass Accuracy
71
Long Pass Speed
56
Shot Accuracy
76
Shot Power
58
Shot Technique
61
Free Kick Accuracy
62
Swerve
72
Header
73
Jump
66
Technique
60
Aggression
68
Mentality
50
GK Skills
68
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Magliocchetti |
|---|---|
| ID | 33891 |
| Nationality | Italy |
| Club | Cagliari Calcio |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 183cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 28 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
