73 Maicon PES 2010
| Name | Maicon |
|---|---|
| ID | 40407 |
| Nationality | Brazil |
| Club | FC Porto |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 191cm |
| Weight | 82kg |
| Shirt Number | 16 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
45
Attack
72
Defence
84
Body Balance
76
Stamina
72
Top Speed
75
Acceleration
80
Response
73
Agility
70
Dribble Accuracy
69
Dribble Speed
68
Short Pass Accuracy
68
Short Pass Speed
67
Long Pass Accuracy
66
Long Pass Speed
59
Shot Accuracy
78
Shot Power
55
Shot Technique
62
Free Kick Accuracy
58
Swerve
70
Header
75
Jump
72
Technique
64
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
66
Team Work
5
Condition
Skills
- S07 Man Marking
| Name | Maicon |
|---|---|
| ID | 40407 |
| Nationality | Brazil |
| Club | FC Porto |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 191cm |
| Weight | 82kg |
| Shirt Number | 16 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
