74 Maldonado PES 2009
| Name | Maldonado |
|---|---|
| Full Name | Claudio Maldonado |
| ID | 1669 |
| Nationality | Chile |
| Club | Fenerbahçe Sk |
| National Team | Chile |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 174cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 33 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
67
Attack
74
Defence
70
Body Balance
82
Stamina
75
Top Speed
76
Acceleration
80
Response
74
Agility
74
Dribble Accuracy
72
Dribble Speed
82
Short Pass Accuracy
68
Short Pass Speed
84
Long Pass Accuracy
71
Long Pass Speed
69
Shot Accuracy
82
Shot Power
75
Shot Technique
75
Free Kick Accuracy
72
Swerve
67
Header
74
Jump
81
Technique
62
Aggression
73
Mentality
50
GK Skills
77
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Passing
- Centre
- Covering
| Name | Maldonado |
|---|---|
| Full Name | Claudio Maldonado |
| ID | 1669 |
| Nationality | Chile |
| Club | Fenerbahçe Sk |
| National Team | Chile |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 174cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 33 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

