81 Marchetti PES 2010
| Name | Marchetti |
|---|---|
| Full Name | Federico Marchetti |
| ID | 38055 |
| Nationality | Italy |
| Club | Cagliari Calcio |
| National Team | Italy |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 186cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 22 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
86
Defence
81
Body Balance
60
Stamina
67
Top Speed
69
Acceleration
85
Response
76
Agility
55
Dribble Accuracy
53
Dribble Speed
52
Short Pass Accuracy
52
Short Pass Speed
55
Long Pass Accuracy
58
Long Pass Speed
40
Shot Accuracy
84
Shot Power
43
Shot Technique
43
Free Kick Accuracy
42
Swerve
45
Header
78
Jump
52
Technique
57
Aggression
67
Mentality
86
GK Skills
70
Team Work
6
Condition
Skills
| Name | Marchetti |
|---|---|
| Full Name | Federico Marchetti |
| ID | 38055 |
| Nationality | Italy |
| Club | Cagliari Calcio |
| National Team | Italy |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 186cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 22 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

