74 Marco Rossi PES 2009
| Name | Marco Rossi |
|---|---|
| Full Name | Marco Rossi |
| ID | 2187 |
| Nationality | Italy |
| Club | Genoa CFC |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 179cm |
| Weight | 71kg |
| Shirt Number | 7 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
73
Attack
65
Defence
74
Body Balance
83
Stamina
81
Top Speed
80
Acceleration
75
Response
79
Agility
82
Dribble Accuracy
82
Dribble Speed
72
Short Pass Accuracy
71
Short Pass Speed
75
Long Pass Accuracy
79
Long Pass Speed
70
Shot Accuracy
77
Shot Power
69
Shot Technique
70
Free Kick Accuracy
75
Swerve
67
Header
72
Jump
78
Technique
75
Aggression
83
Mentality
50
GK Skills
80
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Side
| Name | Marco Rossi |
|---|---|
| Full Name | Marco Rossi |
| ID | 2187 |
| Nationality | Italy |
| Club | Genoa CFC |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 179cm |
| Weight | 71kg |
| Shirt Number | 7 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
