82 Mascherano PES 2009
| Name | Mascherano |
|---|---|
| Full Name | Javier Mascherano |
| ID | 7056 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Liverpool FC |
| National Team | Argentina |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 178cm |
| Weight | 85kg |
| Shirt Number | 20 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
70
Attack
83
Defence
78
Body Balance
86
Stamina
82
Top Speed
84
Acceleration
87
Response
81
Agility
78
Dribble Accuracy
77
Dribble Speed
82
Short Pass Accuracy
75
Short Pass Speed
81
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
68
Shot Accuracy
77
Shot Power
65
Shot Technique
66
Free Kick Accuracy
65
Swerve
68
Header
75
Jump
82
Technique
60
Aggression
78
Mentality
50
GK Skills
83
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Marking
- Sliding Tackle
- Covering
| Name | Mascherano |
|---|---|
| Full Name | Javier Mascherano |
| ID | 7056 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Liverpool FC |
| National Team | Argentina |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 178cm |
| Weight | 85kg |
| Shirt Number | 20 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

