59 Matip PES 2010
| Name | Matip |
|---|---|
| Full Name | Joël Matip |
| ID | 41135 |
| Nationality | Cameroon |
| Club | Free Agent |
| National Team | Cameroon |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 18 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 193cm |
| Weight | 83kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
53
Attack
68
Defence
78
Body Balance
74
Stamina
75
Top Speed
72
Acceleration
78
Response
68
Agility
70
Dribble Accuracy
71
Dribble Speed
68
Short Pass Accuracy
65
Short Pass Speed
67
Long Pass Accuracy
65
Long Pass Speed
60
Shot Accuracy
78
Shot Power
56
Shot Technique
56
Free Kick Accuracy
53
Swerve
75
Header
78
Jump
68
Technique
66
Aggression
64
Mentality
50
GK Skills
65
Team Work
4
Condition
Skills
| Name | Matip |
|---|---|
| Full Name | Joël Matip |
| ID | 41135 |
| Nationality | Cameroon |
| Club | Free Agent |
| National Team | Cameroon |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 18 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 193cm |
| Weight | 83kg |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
