70 Matri PES 2008
| Name | Matri |
|---|---|
| Full Name | Alessandro Matri |
| ID | 37144 |
| Nationality | Italy |
| Club | Cagliari Calcio |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 32 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
72
Attack
32
Defence
82
Body Balance
76
Stamina
84
Top Speed
73
Acceleration
70
Response
73
Agility
74
Dribble Accuracy
74
Dribble Speed
71
Short Pass Accuracy
66
Short Pass Speed
65
Long Pass Accuracy
67
Long Pass Speed
70
Shot Accuracy
77
Shot Power
71
Shot Technique
61
Free Kick Accuracy
63
Swerve
75
Header
76
Jump
75
Technique
73
Aggression
72
Mentality
50
GK Skills
72
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Matri |
|---|---|
| Full Name | Alessandro Matri |
| ID | 37144 |
| Nationality | Italy |
| Club | Cagliari Calcio |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 32 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
