69 Matteo PES 2009
| Name | Matteo |
|---|---|
| ID | 1926 |
| Nationality | Scotland |
| Club | The Potteries |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 34 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 185cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 16 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
60
Attack
77
Defence
82
Body Balance
78
Stamina
76
Top Speed
74
Acceleration
74
Response
70
Agility
72
Dribble Accuracy
70
Dribble Speed
70
Short Pass Accuracy
68
Short Pass Speed
74
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
60
Shot Accuracy
74
Shot Power
61
Shot Technique
55
Free Kick Accuracy
59
Swerve
78
Header
73
Jump
70
Technique
60
Aggression
76
Mentality
50
GK Skills
72
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
| Name | Matteo |
|---|---|
| ID | 1926 |
| Nationality | Scotland |
| Club | The Potteries |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 34 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 185cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 16 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
