73 Mauri PES 2009
| Name | Mauri |
|---|---|
| Full Name | Stefano Mauri |
| ID | 5527 |
| Nationality | Italy |
| Club | S.S. Lazio |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 184cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 11 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
75
Attack
56
Defence
79
Body Balance
83
Stamina
79
Top Speed
72
Acceleration
81
Response
75
Agility
81
Dribble Accuracy
73
Dribble Speed
79
Short Pass Accuracy
75
Short Pass Speed
77
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
74
Shot Accuracy
80
Shot Power
76
Shot Technique
72
Free Kick Accuracy
76
Swerve
74
Header
77
Jump
79
Technique
78
Aggression
72
Mentality
50
GK Skills
76
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Reaction
- One-Touch Pass
- Outside of the Boot
| Name | Mauri |
|---|---|
| Full Name | Stefano Mauri |
| ID | 5527 |
| Nationality | Italy |
| Club | S.S. Lazio |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 184cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 11 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
