85 Maxwell PES 2009
| Name | Maxwell |
|---|---|
| Full Name | Maxwell |
| ID | 2585 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Inter |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 175cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 6 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
75
Attack
64
Defence
74
Body Balance
86
Stamina
90
Top Speed
82
Acceleration
76
Response
85
Agility
83
Dribble Accuracy
85
Dribble Speed
78
Short Pass Accuracy
78
Short Pass Speed
78
Long Pass Accuracy
83
Long Pass Speed
72
Shot Accuracy
84
Shot Power
73
Shot Technique
70
Free Kick Accuracy
76
Swerve
72
Header
72
Jump
83
Technique
78
Aggression
74
Mentality
50
GK Skills
82
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Outside of the Boot
| Name | Maxwell |
|---|---|
| Full Name | Maxwell |
| ID | 2585 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Inter |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 175cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 6 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
