62 Mcglinchey PES 2008
| Name | Mcglinchey |
|---|---|
| Full Name | Michael McGlinchey |
| ID | 33920 |
| Nationality | Scotland |
| Club | Celtic |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Left |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 173cm |
| Weight | 60kg |
| Shirt Number | 42 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
66
Attack
40
Defence
75
Body Balance
77
Stamina
74
Top Speed
76
Acceleration
74
Response
74
Agility
77
Dribble Accuracy
75
Dribble Speed
69
Short Pass Accuracy
62
Short Pass Speed
69
Long Pass Accuracy
69
Long Pass Speed
68
Shot Accuracy
73
Shot Power
73
Shot Technique
64
Free Kick Accuracy
58
Swerve
76
Header
75
Jump
73
Technique
78
Aggression
70
Mentality
50
GK Skills
68
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Mcglinchey |
|---|---|
| Full Name | Michael McGlinchey |
| ID | 33920 |
| Nationality | Scotland |
| Club | Celtic |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Left |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 173cm |
| Weight | 60kg |
| Shirt Number | 42 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
