69 Melendez PES 2008
| Name | Melendez |
|---|---|
| ID | 5067 |
| Nationality | Chile |
| Club | Free Agent |
| National Team | Chile |
| Position | DMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 170cm |
| Weight | 75kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
63
Attack
75
Defence
77
Body Balance
74
Stamina
84
Top Speed
74
Acceleration
79
Response
74
Agility
73
Dribble Accuracy
70
Dribble Speed
76
Short Pass Accuracy
73
Short Pass Speed
75
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
66
Shot Accuracy
78
Shot Power
64
Shot Technique
62
Free Kick Accuracy
58
Swerve
68
Header
73
Jump
77
Technique
59
Aggression
74
Mentality
50
GK Skills
77
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Centre
| Name | Melendez |
|---|---|
| ID | 5067 |
| Nationality | Chile |
| Club | Free Agent |
| National Team | Chile |
| Position | DMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 170cm |
| Weight | 75kg |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
