72 Menendez PES 2008
| Name | Menendez |
|---|---|
| ID | 50104 |
| Nationality | Spain |
| Club | Free Agent |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Right |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 190cm |
| Weight | 90kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
25
Attack
70
Defence
80
Body Balance
63
Stamina
59
Top Speed
66
Acceleration
72
Response
74
Agility
44
Dribble Accuracy
45
Dribble Speed
41
Short Pass Accuracy
47
Short Pass Speed
45
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
43
Shot Accuracy
69
Shot Power
43
Shot Technique
45
Free Kick Accuracy
43
Swerve
45
Header
67
Jump
44
Technique
63
Aggression
78
Mentality
78
GK Skills
71
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Menendez |
|---|---|
| ID | 50104 |
| Nationality | Spain |
| Club | Free Agent |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Right |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 190cm |
| Weight | 90kg |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players