69 Miguel Veloso PES 2008
| Name | Miguel Veloso |
|---|---|
| Full Name | Miguel Veloso |
| ID | 31019 |
| Nationality | Portugal |
| Club | Sporting |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 180cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 24 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
62
Attack
70
Defence
78
Body Balance
74
Stamina
82
Top Speed
74
Acceleration
77
Response
73
Agility
75
Dribble Accuracy
67
Dribble Speed
72
Short Pass Accuracy
73
Short Pass Speed
76
Long Pass Accuracy
77
Long Pass Speed
61
Shot Accuracy
82
Shot Power
60
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
70
Swerve
74
Header
72
Jump
76
Technique
56
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
72
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Miguel Veloso |
|---|---|
| Full Name | Miguel Veloso |
| ID | 31019 |
| Nationality | Portugal |
| Club | Sporting |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 180cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 24 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
