71 Moses PES 2010
| Name | Moses |
|---|---|
| Full Name | Victor Moses |
| ID | 39216 |
| Nationality | England |
| Club | Lancashire Athletic |
| National Team | None |
| Position | WF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 18 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 177cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 11 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
70
Attack
46
Defence
75
Body Balance
80
Stamina
85
Top Speed
87
Acceleration
72
Response
80
Agility
80
Dribble Accuracy
82
Dribble Speed
71
Short Pass Accuracy
73
Short Pass Speed
72
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
71
Shot Accuracy
77
Shot Power
75
Shot Technique
69
Free Kick Accuracy
72
Swerve
73
Header
81
Jump
77
Technique
75
Aggression
63
Mentality
50
GK Skills
63
Team Work
5
Condition
Skills
- S13 Long Throw
- S14 Quick Turn
- Dribbling
| Name | Moses |
|---|---|
| Full Name | Victor Moses |
| ID | 39216 |
| Nationality | England |
| Club | Lancashire Athletic |
| National Team | None |
| Position | WF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 18 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 177cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 11 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
