63 Muamba PES 2008
| Name | Muamba |
|---|---|
| ID | 33871 |
| Nationality | England |
| Club | Birmingham City |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 26 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
62
Attack
64
Defence
74
Body Balance
75
Stamina
82
Top Speed
75
Acceleration
72
Response
74
Agility
70
Dribble Accuracy
72
Dribble Speed
72
Short Pass Accuracy
68
Short Pass Speed
72
Long Pass Accuracy
71
Long Pass Speed
58
Shot Accuracy
77
Shot Power
59
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
60
Swerve
67
Header
77
Jump
72
Technique
65
Aggression
64
Mentality
50
GK Skills
65
Team Work
3
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Muamba |
|---|---|
| ID | 33871 |
| Nationality | England |
| Club | Birmingham City |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 26 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
