87 Nesta PES 2010
| Name | Nesta |
|---|---|
| ID | 964 |
| Nationality | Italy |
| Club | A.C. Milan |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 33 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 187cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 13 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
54
Attack
95
Defence
82
Body Balance
78
Stamina
79
Top Speed
77
Acceleration
85
Response
78
Agility
76
Dribble Accuracy
77
Dribble Speed
75
Short Pass Accuracy
78
Short Pass Speed
75
Long Pass Accuracy
74
Long Pass Speed
57
Shot Accuracy
76
Shot Power
59
Shot Technique
58
Free Kick Accuracy
65
Swerve
75
Header
82
Jump
77
Technique
62
Aggression
87
Mentality
50
GK Skills
86
Team Work
3
Condition
Skills
- S06 Outside Curve
- S08 Slide Tackle
- S09 Covering
- S10 DF Leader
| Name | Nesta |
|---|---|
| ID | 964 |
| Nationality | Italy |
| Club | A.C. Milan |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 33 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 187cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 13 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
