70 Nestor PES 2009
| Name | Nestor |
|---|---|
| Full Name | Loïc Nestor |
| ID | 38448 |
| Nationality | France |
| Club | Havre Athletic Club |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 179cm |
| Weight | 67kg |
| Shirt Number | 14 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
52
Attack
73
Defence
76
Body Balance
76
Stamina
81
Top Speed
80
Acceleration
75
Response
77
Agility
67
Dribble Accuracy
74
Dribble Speed
68
Short Pass Accuracy
70
Short Pass Speed
69
Long Pass Accuracy
69
Long Pass Speed
52
Shot Accuracy
75
Shot Power
56
Shot Technique
56
Free Kick Accuracy
52
Swerve
75
Header
82
Jump
67
Technique
69
Aggression
73
Mentality
50
GK Skills
75
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
| Name | Nestor |
|---|---|
| Full Name | Loïc Nestor |
| ID | 38448 |
| Nationality | France |
| Club | Havre Athletic Club |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 179cm |
| Weight | 67kg |
| Shirt Number | 14 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
