71 Nkong PES 2009
| Name | Nkong |
|---|---|
| ID | 37702 |
| Nationality | Cameroon |
| Club | Free Agent |
| National Team | Cameroon |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 189cm |
| Weight | 74kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
71
Attack
43
Defence
78
Body Balance
74
Stamina
81
Top Speed
74
Acceleration
70
Response
73
Agility
80
Dribble Accuracy
83
Dribble Speed
69
Short Pass Accuracy
73
Short Pass Speed
66
Long Pass Accuracy
74
Long Pass Speed
70
Shot Accuracy
81
Shot Power
62
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
65
Swerve
72
Header
77
Jump
75
Technique
72
Aggression
68
Mentality
50
GK Skills
66
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
| Name | Nkong |
|---|---|
| ID | 37702 |
| Nationality | Cameroon |
| Club | Free Agent |
| National Team | Cameroon |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 189cm |
| Weight | 74kg |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
