61 Nocerino PES 2008
| Name | Nocerino |
|---|---|
| Full Name | Antonio Nocerino |
| ID | 33861 |
| Nationality | Italy |
| Club | Juventus |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 178cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 23 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
63
Attack
67
Defence
73
Body Balance
75
Stamina
85
Top Speed
72
Acceleration
76
Response
75
Agility
73
Dribble Accuracy
66
Dribble Speed
73
Short Pass Accuracy
70
Short Pass Speed
73
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
61
Shot Accuracy
75
Shot Power
62
Shot Technique
69
Free Kick Accuracy
77
Swerve
68
Header
73
Jump
73
Technique
65
Aggression
68
Mentality
50
GK Skills
68
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Marking
- Covering
| Name | Nocerino |
|---|---|
| Full Name | Antonio Nocerino |
| ID | 33861 |
| Nationality | Italy |
| Club | Juventus |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 178cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 23 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
