70 Novembre PES 2008
| Name | Novembre |
|---|---|
| ID | 37180 |
| Nationality | Italy |
| Club | Juventus |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 31 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
70
Defence
81
Body Balance
66
Stamina
61
Top Speed
62
Acceleration
78
Response
62
Agility
49
Dribble Accuracy
50
Dribble Speed
54
Short Pass Accuracy
53
Short Pass Speed
54
Long Pass Accuracy
57
Long Pass Speed
40
Shot Accuracy
79
Shot Power
40
Shot Technique
40
Free Kick Accuracy
40
Swerve
43
Header
70
Jump
50
Technique
59
Aggression
66
Mentality
72
GK Skills
65
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Novembre |
|---|---|
| ID | 37180 |
| Nationality | Italy |
| Club | Juventus |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 31 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
