71 Obodai PES 2010
| Name | Obodai |
|---|---|
| ID | 5607 |
| Nationality | Ghana |
| Club | RKC Waalwijk |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 170cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 8 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
64
Attack
66
Defence
74
Body Balance
84
Stamina
82
Top Speed
81
Acceleration
80
Response
83
Agility
76
Dribble Accuracy
78
Dribble Speed
73
Short Pass Accuracy
70
Short Pass Speed
72
Long Pass Accuracy
70
Long Pass Speed
59
Shot Accuracy
82
Shot Power
65
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
55
Swerve
68
Header
84
Jump
76
Technique
65
Aggression
72
Mentality
50
GK Skills
70
Team Work
4
Condition
Skills
- S07 Man Marking
| Name | Obodai |
|---|---|
| ID | 5607 |
| Nationality | Ghana |
| Club | RKC Waalwijk |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 170cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 8 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
