79 Oscar Cardozo PES 2010
| Name | Oscar Cardozo |
|---|---|
| Full Name | Oscar Cardozo |
| ID | 36862 |
| Nationality | Paraguay |
| Club | SL Benfica |
| National Team | Paraguay |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 192cm |
| Weight | 91kg |
| Shirt Number | 7 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
83
Attack
32
Defence
86
Body Balance
74
Stamina
77
Top Speed
73
Acceleration
81
Response
71
Agility
80
Dribble Accuracy
69
Dribble Speed
70
Short Pass Accuracy
67
Short Pass Speed
68
Long Pass Accuracy
64
Long Pass Speed
84
Shot Accuracy
86
Shot Power
76
Shot Technique
82
Free Kick Accuracy
73
Swerve
81
Header
72
Jump
80
Technique
87
Aggression
72
Mentality
50
GK Skills
67
Team Work
6
Condition
Skills
- Scoring
- Centre
| Name | Oscar Cardozo |
|---|---|
| Full Name | Oscar Cardozo |
| ID | 36862 |
| Nationality | Paraguay |
| Club | SL Benfica |
| National Team | Paraguay |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 192cm |
| Weight | 91kg |
| Shirt Number | 7 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

