75 O'Shea PES 2008
| Name | O'Shea |
|---|---|
| Full Name | John O'Shea |
| ID | 3498 |
| Nationality | Ireland |
| Club | Manchester United |
| National Team | Ireland |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 191cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 22 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
64
Attack
75
Defence
86
Body Balance
75
Stamina
86
Top Speed
74
Acceleration
75
Response
71
Agility
75
Dribble Accuracy
80
Dribble Speed
74
Short Pass Accuracy
83
Short Pass Speed
73
Long Pass Accuracy
71
Long Pass Speed
64
Shot Accuracy
80
Shot Power
65
Shot Technique
63
Free Kick Accuracy
64
Swerve
76
Header
72
Jump
77
Technique
70
Aggression
74
Mentality
50
GK Skills
82
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Reaction
| Name | O'Shea |
|---|---|
| Full Name | John O'Shea |
| ID | 3498 |
| Nationality | Ireland |
| Club | Manchester United |
| National Team | Ireland |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 191cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 22 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

