76 Otamendi PES 2010
| Name | Otamendi |
|---|---|
| Full Name | Nicolás Otamendi |
| ID | 40725 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Free Agent |
| National Team | Argentina |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 178cm |
| Weight | 75kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
55
Attack
78
Defence
79
Body Balance
79
Stamina
75
Top Speed
78
Acceleration
80
Response
75
Agility
72
Dribble Accuracy
70
Dribble Speed
73
Short Pass Accuracy
73
Short Pass Speed
71
Long Pass Accuracy
71
Long Pass Speed
60
Shot Accuracy
75
Shot Power
60
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
55
Swerve
78
Header
78
Jump
75
Technique
60
Aggression
70
Mentality
50
GK Skills
72
Team Work
5
Condition
Skills
| Name | Otamendi |
|---|---|
| Full Name | Nicolás Otamendi |
| ID | 40725 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Free Agent |
| National Team | Argentina |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 178cm |
| Weight | 75kg |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
