59 P. Baumann PES 2008
| Name | P. Baumann |
|---|---|
| ID | 36628 |
| Nationality | Switzerland |
| Club | FC Basel 1893 |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 17 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
56
Attack
68
Defence
77
Body Balance
73
Stamina
80
Top Speed
72
Acceleration
74
Response
71
Agility
67
Dribble Accuracy
65
Dribble Speed
66
Short Pass Accuracy
69
Short Pass Speed
71
Long Pass Accuracy
65
Long Pass Speed
61
Shot Accuracy
75
Shot Power
60
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
65
Swerve
73
Header
76
Jump
68
Technique
60
Aggression
72
Mentality
50
GK Skills
75
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | P. Baumann |
|---|---|
| ID | 36628 |
| Nationality | Switzerland |
| Club | FC Basel 1893 |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 17 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
