70 Pablo Alvarez PES 2009
| Name | Pablo Alvarez |
|---|---|
| ID | 8305 |
| Nationality | Spain |
| Club | R.C. Deportivo la Coruña |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 174cm |
| Weight | 67kg |
| Shirt Number | 14 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
68
Attack
52
Defence
74
Body Balance
83
Stamina
78
Top Speed
81
Acceleration
67
Response
80
Agility
76
Dribble Accuracy
79
Dribble Speed
72
Short Pass Accuracy
72
Short Pass Speed
76
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
63
Shot Accuracy
78
Shot Power
63
Shot Technique
55
Free Kick Accuracy
67
Swerve
67
Header
73
Jump
77
Technique
65
Aggression
69
Mentality
50
GK Skills
70
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
| Name | Pablo Alvarez |
|---|---|
| ID | 8305 |
| Nationality | Spain |
| Club | R.C. Deportivo la Coruña |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 174cm |
| Weight | 67kg |
| Shirt Number | 14 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
