67 Padalino PES 2009
| Name | Padalino |
|---|---|
| Full Name | Marco Padalino |
| ID | 38368 |
| Nationality | Switzerland |
| Club | U.C. Sampdoria |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 177cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 20 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
70
Attack
52
Defence
74
Body Balance
78
Stamina
77
Top Speed
75
Acceleration
70
Response
75
Agility
75
Dribble Accuracy
76
Dribble Speed
70
Short Pass Accuracy
70
Short Pass Speed
72
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
64
Shot Accuracy
78
Shot Power
63
Shot Technique
63
Free Kick Accuracy
70
Swerve
70
Header
72
Jump
75
Technique
69
Aggression
68
Mentality
50
GK Skills
66
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
| Name | Padalino |
|---|---|
| Full Name | Marco Padalino |
| ID | 38368 |
| Nationality | Switzerland |
| Club | U.C. Sampdoria |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 177cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 20 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
