74 Palombo PES 2010
| Name | Palombo |
|---|---|
| Full Name | Angelo Palombo |
| ID | 3596 |
| Nationality | Italy |
| Club | U.C. Sampdoria |
| National Team | Italy |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 177cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 17 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
65
Attack
77
Defence
78
Body Balance
86
Stamina
74
Top Speed
76
Acceleration
80
Response
75
Agility
73
Dribble Accuracy
70
Dribble Speed
73
Short Pass Accuracy
79
Short Pass Speed
72
Long Pass Accuracy
77
Long Pass Speed
64
Shot Accuracy
81
Shot Power
60
Shot Technique
65
Free Kick Accuracy
62
Swerve
67
Header
74
Jump
75
Technique
65
Aggression
77
Mentality
50
GK Skills
78
Team Work
6
Condition
Skills
- S07 Man Marking
- Playmaking
| Name | Palombo |
|---|---|
| Full Name | Angelo Palombo |
| ID | 3596 |
| Nationality | Italy |
| Club | U.C. Sampdoria |
| National Team | Italy |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 177cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 17 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

