74 Pastore PES 2010
| Name | Pastore |
|---|---|
| Full Name | Javier Pastore |
| ID | 40220 |
| Nationality | Argentina |
| Club | U.S.C. Palermo |
| National Team | Argentina |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 187cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 6 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
73
Attack
41
Defence
77
Body Balance
76
Stamina
77
Top Speed
77
Acceleration
72
Response
78
Agility
83
Dribble Accuracy
77
Dribble Speed
83
Short Pass Accuracy
75
Short Pass Speed
78
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
75
Shot Accuracy
75
Shot Power
73
Shot Technique
70
Free Kick Accuracy
72
Swerve
72
Header
72
Jump
85
Technique
72
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
69
Team Work
4
Condition
Skills
- S02 Passer
| Name | Pastore |
|---|---|
| Full Name | Javier Pastore |
| ID | 40220 |
| Nationality | Argentina |
| Club | U.S.C. Palermo |
| National Team | Argentina |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 187cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 6 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

