71 Pearce PES 2008
| Name | Pearce |
|---|---|
| ID | 1942 |
| Nationality | England |
| Club | Fulham |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 33 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 191cm |
| Weight | 99kg |
| Shirt Number | 19 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
60
Attack
73
Defence
90
Body Balance
65
Stamina
77
Top Speed
66
Acceleration
75
Response
65
Agility
63
Dribble Accuracy
65
Dribble Speed
66
Short Pass Accuracy
75
Short Pass Speed
65
Long Pass Accuracy
63
Long Pass Speed
67
Shot Accuracy
84
Shot Power
76
Shot Technique
58
Free Kick Accuracy
59
Swerve
82
Header
70
Jump
64
Technique
65
Aggression
75
Mentality
50
GK Skills
70
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Sliding Tackle
| Name | Pearce |
|---|---|
| ID | 1942 |
| Nationality | England |
| Club | Fulham |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 33 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 191cm |
| Weight | 99kg |
| Shirt Number | 19 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
