81 Penneteau PES 2009
| Name | Penneteau |
|---|---|
| Full Name | Nicolas Penneteau |
| ID | 7736 |
| Nationality | France |
| Club | Valenciennes FC |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 185cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 1 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
83
Defence
86
Body Balance
60
Stamina
68
Top Speed
75
Acceleration
87
Response
75
Agility
52
Dribble Accuracy
56
Dribble Speed
55
Short Pass Accuracy
50
Short Pass Speed
64
Long Pass Accuracy
68
Long Pass Speed
42
Shot Accuracy
84
Shot Power
42
Shot Technique
40
Free Kick Accuracy
42
Swerve
44
Header
84
Jump
58
Technique
68
Aggression
70
Mentality
82
GK Skills
72
Team Work
7
Condition / Fitness
Skills
- 1-on-1 Stopper
| Name | Penneteau |
|---|---|
| Full Name | Nicolas Penneteau |
| ID | 7736 |
| Nationality | France |
| Club | Valenciennes FC |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 185cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 1 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
