71 Pereira PES 2008
| Name | Pereira |
|---|---|
| Full Name | Maxi Pereira |
| ID | 35446 |
| Nationality | Uruguay |
| Club | Free Agent |
| National Team | Uruguay |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 173cm |
| Weight | 70kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
67
Attack
69
Defence
73
Body Balance
79
Stamina
89
Top Speed
78
Acceleration
75
Response
77
Agility
76
Dribble Accuracy
74
Dribble Speed
72
Short Pass Accuracy
69
Short Pass Speed
74
Long Pass Accuracy
70
Long Pass Speed
64
Shot Accuracy
75
Shot Power
61
Shot Technique
66
Free Kick Accuracy
64
Swerve
63
Header
75
Jump
76
Technique
63
Aggression
72
Mentality
50
GK Skills
70
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Pereira |
|---|---|
| Full Name | Maxi Pereira |
| ID | 35446 |
| Nationality | Uruguay |
| Club | Free Agent |
| National Team | Uruguay |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 173cm |
| Weight | 70kg |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
