71 Pericard PES 2009
| Name | Pericard |
|---|---|
| ID | 7200 |
| Nationality | France |
| Club | The Potteries |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 86kg |
| Shirt Number | 15 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
73
Attack
37
Defence
70
Body Balance
72
Stamina
85
Top Speed
81
Acceleration
76
Response
83
Agility
86
Dribble Accuracy
78
Dribble Speed
77
Short Pass Accuracy
75
Short Pass Speed
74
Long Pass Accuracy
71
Long Pass Speed
69
Shot Accuracy
77
Shot Power
70
Shot Technique
69
Free Kick Accuracy
70
Swerve
70
Header
78
Jump
85
Technique
70
Aggression
67
Mentality
50
GK Skills
60
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Tactical Dribbling
| Name | Pericard |
|---|---|
| ID | 7200 |
| Nationality | France |
| Club | The Potteries |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 86kg |
| Shirt Number | 15 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
