70 Perin PES 2010
| Name | Perin |
|---|---|
| Full Name | Mattia Perin |
| ID | 40525 |
| Nationality | Italy |
| Club | Genoa CFC |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 16 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 92 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
70
Defence
77
Body Balance
64
Stamina
68
Top Speed
65
Acceleration
77
Response
66
Agility
53
Dribble Accuracy
53
Dribble Speed
53
Short Pass Accuracy
56
Short Pass Speed
56
Long Pass Accuracy
60
Long Pass Speed
45
Shot Accuracy
75
Shot Power
45
Shot Technique
45
Free Kick Accuracy
45
Swerve
40
Header
73
Jump
55
Technique
58
Aggression
64
Mentality
73
GK Skills
63
Team Work
3
Condition
Skills
| Name | Perin |
|---|---|
| Full Name | Mattia Perin |
| ID | 40525 |
| Nationality | Italy |
| Club | Genoa CFC |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 16 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 92 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
