77 Perotti PES 2010
| Name | Perotti |
|---|---|
| Full Name | Diego Perotti |
| ID | 40423 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Sevilla F.C. |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 179cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 25 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
74
Attack
39
Defence
72
Body Balance
79
Stamina
86
Top Speed
82
Acceleration
75
Response
86
Agility
84
Dribble Accuracy
88
Dribble Speed
75
Short Pass Accuracy
73
Short Pass Speed
74
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
70
Shot Accuracy
76
Shot Power
74
Shot Technique
76
Free Kick Accuracy
75
Swerve
72
Header
74
Jump
82
Technique
85
Aggression
65
Mentality
50
GK Skills
65
Team Work
4
Condition
Skills
- Dribbling
| Name | Perotti |
|---|---|
| Full Name | Diego Perotti |
| ID | 40423 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Sevilla F.C. |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 179cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 25 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
