72 Perrotta PES 2010
| Name | Perrotta |
|---|---|
| ID | 4370 |
| Nationality | Italy |
| Club | A.S. Roma |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 178cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 20 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
75
Attack
67
Defence
81
Body Balance
84
Stamina
76
Top Speed
74
Acceleration
78
Response
77
Agility
75
Dribble Accuracy
76
Dribble Speed
77
Short Pass Accuracy
80
Short Pass Speed
74
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
79
Shot Accuracy
77
Shot Power
77
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
65
Swerve
76
Header
78
Jump
77
Technique
75
Aggression
78
Mentality
50
GK Skills
92
Team Work
7
Condition
Skills
- S01 Reaction
- P17 Free Roaming
- Positioning
| Name | Perrotta |
|---|---|
| ID | 4370 |
| Nationality | Italy |
| Club | A.S. Roma |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 178cm |
| Weight | 72kg |
| Shirt Number | 20 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
