73 Piatti PES 2009
| Name | Piatti |
|---|---|
| Full Name | Pablo Piatti |
| ID | 38122 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Alm Rojo/Blanco |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Left |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 163cm |
| Weight | 63kg |
| Shirt Number | 11 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
71
Attack
34
Defence
60
Body Balance
78
Stamina
81
Top Speed
89
Acceleration
75
Response
90
Agility
84
Dribble Accuracy
88
Dribble Speed
74
Short Pass Accuracy
65
Short Pass Speed
73
Long Pass Accuracy
65
Long Pass Speed
72
Shot Accuracy
74
Shot Power
74
Shot Technique
66
Free Kick Accuracy
72
Swerve
55
Header
73
Jump
80
Technique
82
Aggression
60
Mentality
50
GK Skills
60
Team Work
3
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Piatti |
|---|---|
| Full Name | Pablo Piatti |
| ID | 38122 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Alm Rojo/Blanco |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Left |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 163cm |
| Weight | 63kg |
| Shirt Number | 11 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
