75 Pillud PES 2010
| Name | Pillud |
|---|---|
| ID | 40454 |
| Nationality | Argentina |
| Club | R.C.D. Espanyol |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 177cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 5 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
66
Attack
66
Defence
75
Body Balance
85
Stamina
77
Top Speed
77
Acceleration
72
Response
77
Agility
74
Dribble Accuracy
74
Dribble Speed
70
Short Pass Accuracy
70
Short Pass Speed
76
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
65
Shot Accuracy
76
Shot Power
65
Shot Technique
64
Free Kick Accuracy
68
Swerve
68
Header
77
Jump
75
Technique
68
Aggression
68
Mentality
50
GK Skills
76
Team Work
5
Condition
Skills
| Name | Pillud |
|---|---|
| ID | 40454 |
| Nationality | Argentina |
| Club | R.C.D. Espanyol |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 177cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 5 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
