71 Pinto PES 2010
| Name | Pinto |
|---|---|
| Full Name | Miguel Pinto |
| ID | 34487 |
| Nationality | Chile |
| Club | Free Agent |
| National Team | Chile |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 73kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
75
Defence
80
Body Balance
55
Stamina
60
Top Speed
65
Acceleration
80
Response
60
Agility
60
Dribble Accuracy
50
Dribble Speed
54
Short Pass Accuracy
50
Short Pass Speed
60
Long Pass Accuracy
55
Long Pass Speed
40
Shot Accuracy
75
Shot Power
41
Shot Technique
45
Free Kick Accuracy
40
Swerve
45
Header
80
Jump
50
Technique
45
Aggression
65
Mentality
75
GK Skills
65
Team Work
5
Condition
Skills
| Name | Pinto |
|---|---|
| Full Name | Miguel Pinto |
| ID | 34487 |
| Nationality | Chile |
| Club | Free Agent |
| National Team | Chile |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 73kg |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
