74 Pinzi PES 2009
| Name | Pinzi |
|---|---|
| Full Name | Giampiero Pinzi |
| ID | 4408 |
| Nationality | Italy |
| Club | A.C. Chievo Verona |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 66 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
66
Attack
71
Defence
75
Body Balance
87
Stamina
79
Top Speed
81
Acceleration
79
Response
79
Agility
76
Dribble Accuracy
78
Dribble Speed
75
Short Pass Accuracy
80
Short Pass Speed
76
Long Pass Accuracy
76
Long Pass Speed
72
Shot Accuracy
81
Shot Power
75
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
69
Swerve
71
Header
76
Jump
76
Technique
67
Aggression
76
Mentality
50
GK Skills
79
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Marking
- Sliding Tackle
| Name | Pinzi |
|---|---|
| Full Name | Giampiero Pinzi |
| ID | 4408 |
| Nationality | Italy |
| Club | A.C. Chievo Verona |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 66 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
