74 Placide PES 2009
| Name | Placide |
|---|---|
| Full Name | Johnny Placide |
| ID | 38218 |
| Nationality | France |
| Club | Havre Athletic Club |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 181cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 16 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
72
Defence
81
Body Balance
58
Stamina
64
Top Speed
66
Acceleration
79
Response
68
Agility
50
Dribble Accuracy
52
Dribble Speed
51
Short Pass Accuracy
49
Short Pass Speed
53
Long Pass Accuracy
62
Long Pass Speed
41
Shot Accuracy
78
Shot Power
40
Shot Technique
40
Free Kick Accuracy
42
Swerve
45
Header
72
Jump
49
Technique
59
Aggression
66
Mentality
77
GK Skills
65
Team Work
3
Condition / Fitness
Skills
| Name | Placide |
|---|---|
| Full Name | Johnny Placide |
| ID | 38218 |
| Nationality | France |
| Club | Havre Athletic Club |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 181cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 16 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
