75 Poli PES 2010
| Name | Poli |
|---|---|
| Full Name | Andrea Poli |
| ID | 37159 |
| Nationality | Italy |
| Club | U.C. Sampdoria |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 181cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 16 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
70
Attack
65
Defence
73
Body Balance
78
Stamina
75
Top Speed
75
Acceleration
73
Response
75
Agility
81
Dribble Accuracy
75
Dribble Speed
82
Short Pass Accuracy
75
Short Pass Speed
82
Long Pass Accuracy
69
Long Pass Speed
64
Shot Accuracy
73
Shot Power
65
Shot Technique
75
Free Kick Accuracy
78
Swerve
69
Header
72
Jump
82
Technique
66
Aggression
65
Mentality
50
GK Skills
70
Team Work
5
Condition
Skills
- Playmaking
- Centre
| Name | Poli |
|---|---|
| Full Name | Andrea Poli |
| ID | 37159 |
| Nationality | Italy |
| Club | U.C. Sampdoria |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 181cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 16 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
