72 Ponzio PES 2008
| Name | Ponzio |
|---|---|
| Full Name | Leonardo Ponzio |
| ID | 7435 |
| Nationality | Argentina |
| Club | River Plate |
| National Team | Argentina |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 176cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 25 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
73
Attack
68
Defence
73
Body Balance
79
Stamina
85
Top Speed
75
Acceleration
76
Response
76
Agility
72
Dribble Accuracy
75
Dribble Speed
75
Short Pass Accuracy
76
Short Pass Speed
80
Long Pass Accuracy
77
Long Pass Speed
74
Shot Accuracy
86
Shot Power
73
Shot Technique
72
Free Kick Accuracy
70
Swerve
70
Header
74
Jump
74
Technique
75
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
73
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Sliding Tackle
- Long Throw
| Name | Ponzio |
|---|---|
| Full Name | Leonardo Ponzio |
| ID | 7435 |
| Nationality | Argentina |
| Club | River Plate |
| National Team | Argentina |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 176cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 25 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

