67 Putterill PES 2008
| Name | Putterill |
|---|---|
| ID | 37088 |
| Nationality | England |
| Club | Liverpool |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 18 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 173cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 35 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
66
Attack
40
Defence
66
Body Balance
78
Stamina
79
Top Speed
77
Acceleration
70
Response
83
Agility
78
Dribble Accuracy
78
Dribble Speed
69
Short Pass Accuracy
66
Short Pass Speed
68
Long Pass Accuracy
66
Long Pass Speed
60
Shot Accuracy
74
Shot Power
62
Shot Technique
63
Free Kick Accuracy
66
Swerve
65
Header
73
Jump
76
Technique
75
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
63
Team Work
3
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Putterill |
|---|---|
| ID | 37088 |
| Nationality | England |
| Club | Liverpool |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 18 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 173cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 35 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
