88 Puyol PES 2008
| Name | Puyol |
|---|---|
| Full Name | Carles Puyol |
| ID | 865 |
| Nationality | Spain |
| Club | F.C. Barcelona |
| National Team | Spain |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 178cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 5 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
63
Attack
93
Defence
87
Body Balance
83
Stamina
94
Top Speed
88
Acceleration
91
Response
85
Agility
74
Dribble Accuracy
77
Dribble Speed
73
Short Pass Accuracy
72
Short Pass Speed
74
Long Pass Accuracy
71
Long Pass Speed
63
Shot Accuracy
79
Shot Power
67
Shot Technique
58
Free Kick Accuracy
61
Swerve
69
Header
92
Jump
75
Technique
72
Aggression
97
Mentality
50
GK Skills
87
Team Work
7
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Marking
- Sliding Tackle
- Covering
| Name | Puyol |
|---|---|
| Full Name | Carles Puyol |
| ID | 865 |
| Nationality | Spain |
| Club | F.C. Barcelona |
| National Team | Spain |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 178cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 5 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

