81 Quaresma PES 2010
| Name | Quaresma |
|---|---|
| Full Name | Ricardo Quaresma |
| ID | 4526 |
| Nationality | Portugal |
| Club | Inter |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 173cm |
| Weight | 67kg |
| Shirt Number | 7 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
79
Attack
42
Defence
75
Body Balance
77
Stamina
85
Top Speed
89
Acceleration
69
Response
85
Agility
91
Dribble Accuracy
85
Dribble Speed
76
Short Pass Accuracy
77
Short Pass Speed
78
Long Pass Accuracy
85
Long Pass Speed
70
Shot Accuracy
81
Shot Power
75
Shot Technique
71
Free Kick Accuracy
79
Swerve
64
Header
74
Jump
89
Technique
81
Aggression
64
Mentality
50
GK Skills
62
Team Work
3
Condition
Skills
- S06 Outside Curve
- S14 Quick Turn
- S17 Elastico
- S18 Cross Over Turn
- S19 Quick Scissors Dribble
- S20 Scooping
- P05 Trickster
- Dribbling
- Tactical Dribbling
- Side
| Name | Quaresma |
|---|---|
| Full Name | Ricardo Quaresma |
| ID | 4526 |
| Nationality | Portugal |
| Club | Inter |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 173cm |
| Weight | 67kg |
| Shirt Number | 7 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
